top of page
  • bburak77

Yangın Tesisatı

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2023Yangın tesisatı genel olarak adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir yerde ortaya çıkan yangınları söndürmeye yarayan sistemdir. Genel olarak birçok farklı yapıda bu tesisatların kullanımı uygundur. Hem yaşam hem de çalışma alanlarında büyük öneme sahip olan bu tesisatlar ile yangınlar felakete dönüşmeden müdahale imkânı ortaya çıkar.

Küçük yangınlarda hızlı ve kolay bir şekilde söndürme yapan tesisat, büyük yangınlarda ise itfaiye gelene kadar yangının yayılmasını ve daha da büyümesini engelleyerek söndürmeye ciddi oranda katkıda bulunur. Bu sistemler ile yangınlar birçok yerde önemli problemler olmaktan çıkabilir. Can ve mal güvenliği için kullanımı gerekli olan yangın söndürme tesisatı, farklı çeşitleri ile kullanıma sunulur. Yangın söndürme tesisatlarında modele bağlı olarak kurulum da farklılık gösterebilir. Aynı zamanda söndürme tekniği de tercih edilen tesisat türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yangınlarda kurtarıcı role sahip olan bu sistemler yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Yangın tesisatlarının tam olarak etkili bir şekilde kullanılabilmesi için bakım ve kontrollere de önem vermek gerekir. Aksi takdirde tesisat zamanla istenilen etkiyi göstermemeye başlayabilir. Bu yüzden özellikle periyodik bakımların aksatılmaması hem can hem de mal güvenliği için önemlidir.


Yangın Tesisatı Hesabı

Her yerde kullanımı yapılabilen yangın tesisatları ile aniden ortaya çıkabilecek olan yangınlar önlenir. Bu tesisatlar temel olarak yangının söndürülmesini sağlayan bir tür sistemdir. Yangın tesisatı hesabı ile birçok farklı alanda yangın tehlikesine karşı etkili bir şekilde önlem alınır. Farklı modellerde yangın tesisat hesapları bulunsa dahi genel olarak tesisatlar kuru ve sulu sistem olarak ikiye ayrılır. Her iki sistem de yangını söndürme konusunda etkili olur. Kuru sistemler daha çok su sızıntısı veya donma ihtimali bulunan yerlerde kullanılır. Bu yerlerde kuru sistemlerin kullanılması oldukça avantaj sağlar. Kuru sistemlerde boruların içinde genel olarak basınçlı hava ve azot gazı gibi şeyler bulunur. Yangın anında su akışı sağlanarak söndürme yapılır. Yangın tesisatı hesabı oluşturularak herhangi bir yangın durumunda olayın çok fazla büyümemesi sağlanabilir. Bu tesisatlar, yangınlara karşı alınabilecek en etkili önlemler arasında yer alır.


Yangın Tesisatı Malzemeleri

Bir yangın tesisatında çok sayıda malzeme kullanımı yapılabilir. Genel olarak kullanılan malzemeler tesisatın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Çünkü iş ve yaşam alanlarında kullanılmak üzere tasarlanan farklı yangın tesisatı modelleri vardır. Bununla birlikte yangını söndürmek için su harici şeyler de kullanılabilir. Sistemin de kullanılacak şeye bağlı olarak değişmesi mümkündür. Köpük ve benzeri şeyler ile çalışan yangın söndürme tesisatları da vardır. Temel olarak bütün yangın tesisatlarından sprinkler valfı veya buna benzer bir şey vardır. Bu valf yangın anında otomatik açılır. Aynı zamanda su veya köpük ve benzeri şeylerin püskürtülmesi içinse sprinkler başlığı ve benzeri bir başlık bulunur. Tesisatın önemli malzemelerinden bir tanesi de boru sistemi ürünleridir. Yangın söndürmede kullanılacak olan madde, borular aracılığı ile bina genelinde dolaşır.


Turkuaz mekanik ve yangın tesisatı işlerinde uzun yıllarında verdiği deneyimle usta kadrosuyla sizlere sunmaktadır. Bizimle hemen iletişime geçerek yangın tesisatı işlerinizi doğru kalitede doğru projeyle sizler ile ilgilenebiliriz.


Turkuaz Mühendislik; ısıtma, soğutma, havalandırma, klima ve mekanik tesisat alanlarında hizmet vermektedir. Ev ve iş yerinizdeki mekanik tesisat sistemlerinizin bakımını yılda bir kez Turkuaz mühendislik uzmanlarına yaptırmanızı tavsiye ederiz.


Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0 212 274 86 86 (TM TM) numaralı müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek belirtebilirsiniz.


Memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page