top of page
  • bburak77

Hava Filtrenizi Ne Sıklıkta Değiştiriyorsunuz?

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2023Tüm ev bakım görevleri arasında en çok unutulanlardan havalandırma filtrelerini değiştirmektir. Ne yazık ki, çok önemli bir parça gibi görünmese de, ısıtma ve iklimlendirme sisteminizdeki hava filtrelerinin evinizin konforu ve elektrik faturanız üzerinde çok fazla etkisi vardır.


Havalandırma sisteminizde hava filtrelerinin olmasının nedeni, sistemi temiz tutmaya yardımcı olmaktır. Temiz bir havalandırma sistemi, evinizi daha verimli bir şekilde ısıtacak ve soğutacaktır. Ancak sistem kirlendiğinde hava akışı miktarı kesilerek evinizin rahat etmesi için gönderilen sıcak veya soğuk hava miktarı azalır.


Aşırı enerji kullanımını azaltmak için hava filtrelerinizi kirlenmeden önce değiştirmeniz gerekir. Soru şu ki, bu ne zaman? Çoğu filtre, tipik bir kurulumda 30 gün dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Yani, her 30 günde bir değiştirirseniz, muhtemelen temiz bir sistem elde edersiniz. Ancak, tozlu bir ortamda yaşıyorsanız, hava filtrelerinizin 30 gün dayanmama ihtimali yüksektir.


Tipik 30 günden daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış filtreler vardır. Biraz daha pahalı olan bu filtreler 60 hatta 90 gün dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu daha uzun ömürlü filtreleri kullanmaya karar verirseniz, aşırı kirli olmadıklarından emin olmak için ilk kullanımda yaklaşık 15 günde bir kontrol ettiğinizden emin olun. Bu hava filtreleri daha uzun süre dayanırken, hava akışını azaltmalarını ve enerji maliyetlerinizi artırmalarını istemezsiniz.


Turkuaz Mühendislik; ısıtma, soğutma, havalandırma, klima ve mekanik tesisat alanlarında hizmet vermektedir. Ev ve iş yerinizdeki mekanik tesisat sistemlerinizin bakımını yılda bir kez Turkuaz mühendislik uzmanlarına yaptırmanızı tavsiye ederiz.


Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0 212 274 86 86 (TM TM) numaralı müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek belirtebilirsiniz.


Memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir.


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page