top of page
  • bburak77

Yerden ısıtma mı yoksa kalorifer petekli ısıtma mı?


Kış aylarında evinizi ısıtmak için hangi yöntemi tercih edersiniz? Yerden ısıtma mı yoksa kalorifer petekli ısıtma mı? Bu sorunun cevabı kişisel tercihlere ve bütçeye bağlı olarak değişebilir. Ancak her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları olduğunu bilmekte fayda var. Bu yazıda yerden ısıtma ve kalorifer petekli ısıtma arasındaki farkları ve karşılaştırmalarını sizler için derledik.


Yerden ısıtma nedir?

Yerden ısıtma, zemin altına yerleştirilen borular aracılığıyla sıcak suyun dolaştırılması ve böylece zeminden yükselen ısının evi ısıtması prensibine dayanır. Yerden ısıtma sistemi kurulumu biraz maliyetli ve zahmetli olabilir, ancak uzun vadede tasarruf sağlar. Yerden ısıtmanın avantajları şunlardır:


- Eşit ve homojen bir ısı dağılımı sağlar. Zeminin her noktası aynı sıcaklıkta olur ve sıcak hava yukarı doğru yükselir.

- Isı kaybını azaltır. Zemin altındaki borular izole edildiği için ısı kaybı minimum seviyededir. Ayrıca duvarlarda veya tavanlarda petek olmadığı için ısı kaybına neden olacak soğuk yüzeyler de yoktur.

- Enerji tasarrufu sağlar. Yerden ısıtma sistemi daha düşük sıcaklıkta çalışır ve daha az enerji harcar. Ortalama olarak %20 ile %40 arasında enerji tasarrufu sağlayabilir.

- Estetik ve konforludur. Zeminde herhangi bir görüntü kirliliği yaratmaz ve mobilya yerleştirmesinde esneklik sağlar. Ayrıca zeminde yürürken sıcaklık hissi verir ve konforlu bir ortam yaratır.

- Sağlıklıdır. Toz, alerjen veya bakteri üretmez. Hava akımı olmadığı için hava kurumaz ve nem dengesi korunur. Ayrıca peteklerde olduğu gibi temizlik gerektirmez.


Kalorifer petekli ısıtma nedir?

Kalorifer petekli ısıtma, duvarlara veya tavanlara monte edilen petekler aracılığıyla sıcak suyun dolaştırılması ve böylece peteklerden yayılan ısının evi ısıtması prensibine dayanır. Kalorifer petekli ısıtma sistemi kurulumu daha kolay ve ucuzdur, ancak uzun vadede daha fazla enerji harcar. Kalorifer petekli ısınmanın avantajları şunlardır:


- Kolay ve hızlı kurulur. Zemin kırılması veya kazılması gerekmez. Petekler duvarlara veya tavanlara monte edilir ve borularla bağlanır.

- Kolay kontrol edilir. Peteklerin vanaları sayesinde istenilen odaya istenilen miktarda ısı verilebilir. Ayrıca termostatlarla sıcaklık ayarı yapılabilir.

- Kolay tamir edilir. Peteklerde veya borularda bir sorun oluştuğunda kolayca tespit edilir ve müdahale edilir.

- Uygun maliyetlidir. Peteklerin fiyatları yerden ısıtmaya göre daha ucuzdur. Ayrıca kurulum maliyeti de daha düşüktür.


Turkuaz Mühendislik; ısıtma, soğutma, havalandırma, klima ve mekanik tesisat alanlarında hizmet vermektedir. Ev ve iş yerinizdeki mekanik tesisat sistemlerinizin bakımını yılda bir kez Turkuaz mühendislik uzmanlarına yaptırmanızı tavsiye ederiz.


Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0 212 274 86 86 (TM TM) numaralı müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek belirtebilirsiniz.


Memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir.


19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page